BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

EU „nezadovoljna porastom uticaja“ Rusije i Kine na Zapadnom Balkanu tokom krize koronavirusa

EU „nezadovoljna porastom uticaja“ Rusije i Kine na Zapadnom Balkanu tokom krize koronavirusa
06.05.2020. god.

Eropska unija nezadovoljna je porastom uticaja Rusije i Kine na Zapadnom Balkanu tokom krize korona
virusa i namerava da to demonstrira, navodi Rojters pozivajući se na diplomatske predstavnike EU koji učestvuju u pripremi virtuelnog samita lidera EU sa liderima balkanskih zemalja.

Evropska unija smatra da balkanske zemlje ne cene pomoć od 3,3 milijarde evra koje je ona obezbedila, a za koje zvaničnici govore da prevazilazi sanitetske potrepštine koje su Peking i Moskva poslali Srbiji i Bosni u ranoj fazi epidemije.

Samit koji organizuje Hrvatska, održaće se putem video-konferencije, a na njemu će učestvovati lideri Srbije, samoproglašenog Kosova, Crne Gore, Albanije, BiH i Severne Makedonije zajedno sa 27 lidera EU.

„Sam samit predstavlja poruku: želimo da se pridružite. Ali takođe ćemo reći da ne možete da povlađujete Kinezima i Rusima kada vam odgovara“, rekao je visoki diplomata EU za Rojters koji je učestvovao u pripremi samita.

Kina i Rusija su u martu poslale lekare i sanitetsku opremu u Bosnu i Srbiju kako bi zaustavile širenje virusa korona u vreme kada je početni odgovor EU bio spor.  

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić javno je zahvalio kineskom predsedniku Si Đinpingu i kineskom narodu.

Srbski član predsedništva BiH Milorad Dodik hvalio je prošlog meseca Rusiju, kritikujući Brisel, jer je u početku ograničio izvoz medicinske pomoći zemljama koje nisu članice EU.

„Evropa u koju smo verovali pre deset godina danas ne postoji“, rekao je tada Dodik, iako je kasnije ublažio retoriku, rezimira agencija Rojters.

"Nakon godina zanemarivanja, šest zemalja sada ima pažnju vlada Evropske unije, koje su već nekoliko godina zabrinute zbog kineskog i ruskog uticaja u regionu."

Predsednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozorila je u novembru da, ako EU ne učini više, „to će učiniti drugi“.

Severna Makedonija i Albanija u martu su dobile odobrenje da započnu pregovore o članstvu u EU nakon dvogodišnjeg odlaganja, što je pomoglo da se u regionu suzbije osećaj da su pale nade za pridruživanje bloku.

Vučić je u subotu rekao da ima svoje zahteve za lidere EU: „Tražićemo od komesara za proširenje Olivera Varheljija za više grantova i manje kredita“.

Osim toga, pet zemalja EU ne priznaje nezavisnost Kosova, uključujući Španiju.

Na samitu će se svi lideri sedeti ispred neutralne pozadine, na ekranu iza njih neće biti nikakvih državnih obeležja, zastava, grbova, jer bi mogli da prouzrokuju nesuglasice.
 


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Vitvickiй/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »